XII OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU W ZESPOLE SZKÓŁ W BŁAŻOWEJ


Organizatorami obchodów w Błażowej było m. in.: Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej, Zespół Szkół w Błażowej, burmistrz i Rada Miejska w Błażowej we współpracy z Zakładem Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, IPN Oddział Rzeszów. Głównym koordynatorem wojewódzkich obchodów po raz dwunasty był dr hab. prof. URz Wacław Wierzbieniec, a patronatem objął je marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
W ramach tego wydarzenia 29 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół w Błażowej gościliśmy świadka historii Viktorię Honigsam, córkę prof. Jakuba Honigsmana ocalałego z Holokaustu, Dianę Holkowską, które przyjechały ze Lwowa oraz przedstawicieli Wspólnoty Drzewo Oliwne z Warszawy Emanuela Machnickiego i Tymoteusza Rabinka oraz dyrektorów szkół z Błażowej Dolnej, Futomy, Nowego Borku, Piątkowej, nauczycieli i młodzież z nauczycielami z tychże szkół. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z LO i uczniowie klas VIII miejscowej szkoły podstawowej.
Zebrani wysłuchali wystąpienia Małgorzaty Kutrzeby na temat „Żydzi z Błażowej” oraz opowieści Viktorii Honigsman o rodzinie ojca z Lublina oraz o swoim ojcu, jedynym ocalałym przedstawicielu dużego rodu Żydów lubelskich. Diana Holkowska, której żydowska rodzina ze strony matki zginęła we Lwowie, zaśpiewała pieśni żydowskie w języku polskim, hebrajskim oraz tzw. niguny tj. „pieśni bez słów”. Artystka podjęła próbę ćwiczeń z młodzieżą we wspólnym wykonywaniu nigunów, co było ciekawym doświadczeniem. Viktoria Honigsman dzieliła się także swoimi wspomnieniami o życiu w ZSRR. Członkowie Wspólnoty Drzewo Oliwne mówili o idei swojej działalności, której mottem jest budowanie mostów między ludźmi różnych religii i nacji. Swoje wystąpienie ilustrowali konkretnymi przykładami współpracy pomiędzy chrześcijanami różnych odłamów i wyznawcami judaizmu. Po spotkaniu z młodzieżą goście zwiedzili kościół św. Marcina, po którym oprowadzał ich ks. prałat Jacek Rawski. Gości zachwycił zabytek sakralny, szopka a także wszystkie obiekty oświatowe należące do Zespołu Szkół w Błażowej.
Wieczorem w auli Zespołu szkół spotkali się członkowie TMZB oraz jego sympatycy i wszyscy zainteresowani tematyką. Po projekcji filmu „Pozostaliśmy ludźmi. Historia Fani Brancowskiej” przedstawiającego historię Żydów litewskich przy kawie i herbacie dyskutowano o trudnej historii narodu wybranego.
Małgorzata Kutrzeba